header banner
Default

kripto para birimi kralı olarak tartışılıyor


Oluşturulma Tarihi: Kasım 18, 2022 07:00

Dünya, tarihe servetini en hızlı kaybeden kişi olarak geçen ve ‘Kripto Kralı’ olarak anılan FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’i konuşuyor.

VIDEO: Kripto Paraların Geleceği | Okan Bayülgen ile Muhabbet Kralı
TV100 Okan Bayülgen İle Uykusuzlar Kulübü

- Kısaca ‘SBF’ olarak anılan Bankman-Fried, ABD Başkanı Joe Biden’ın seçim kampanyasına ve ara seçimlerde Demokratlara 40 milyon dolar bağışladı, ünlü model Gisele Bündchen’i sosyal projelerinde görevlendirdi, Miami Heat’in basketbol stadyumunun isim haklarını satın aldı, birçok şirketi batmaktan kurtardı.

- 30 yaşındaki Sam Bankman-Fried’ın ‘balondan krallığı’, geçen hafta günler içinde 32 milyar dolar kaybederek aniden battı. Bitcoin ve binlerce diğer kripto para birimlerini almak için FTX’e kayıtlı yaklaşık 1,2 milyon kullanıcı olduğu tahmin ediliyor. FTX’in iflasının kripto sektöründe zincirleme iflasları getirebileceği konuşuluyor.

- İşte şu an Bahamalar’da yaşayan ‘Kripto Kralı’nın filmlere konu olacak hikâyesi:

Dünyanın konuştuğu kripto kralı

SAYILARLA ARASI İYİ

- Annesi ve babası, ABD’nin en prestijli üniversitelerinden Stanford’da hukuk profesörü. 6 Mart 1992 tarihinde California’da doğan SBF, Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) fizik ve matematik okudu. Küçükken matematik yarışmalarında derece aldı. 2017’de 25 yaşındayken kripto para ticaret şirketi Alameda Research’ü kurarak adını duyurdu.

KONTROLÜ SEVMİYOR

- Bitcoin’in fiyatının Japonya’da ABD’dekinden yaklaşık yüzde 10 daha yüksek olduğunu keşfeden SBF, ABD’de Bitcoin satın alıp bunu Japonya’da satmanın bir yolunu buldu. Alameda hızla kriptoda önemli bir oyuncu oldu ve günlük 300 milyon ila 1 milyar dolar arasında işlem yapar hale geldi.

- 2019’da FTX’i kurdu ve 2021’de Bahamalar’a yerleşti. Sürekli şort ve spor ayakkabı giyen, dağınık bukleler ve sakin bir tavırla dolaşan SBF; başbakanlar, devlet başkanları, sanatçılar ve ünlü isimlerle arkadaş oldu. 21.2 milyar dolarlık net servetine rağmen tutumlu bir yaşam tarzıyla öne çıktı.

Dünyanın konuştuğu kripto kralı

NASIL ELDE ETTİ

- NYT’ye göre, milyarlarca dolarlık erime öncesinde şirket gelirinin yüzde 80’ini yatırımcıların kripto değerindeki gelecekteki olası artışlarla ilgili bahse girmek için borç aldığı riskli bir yatırım biçiminden elde etti. Büyük kârlara veya zararlara yol açabilen bu yatırım biçimi, ABD’de yasa dışı, Bahamalar’da değil.

- Geçen hafta her şey değişti ve SBF, tıpkı kurtardığı batan şirketler gibi, kendi şirketini kurtarmak için destek istemek zorunda kaldı. Ancak Alameda’nın FTX’in müşteri mevduatlarını ticaret için kredi olarak kullandığı iddialarını içeren haberler güven kaybına yol açtı.

BINANCE FİTİLİ ATEŞLEDİ

- FTX’in en büyük rakibi Binance, FTX ile bağlantılı tüm kripto varlıklarını halka açık satışa sundu. Binance kurucusu Changpeng Zhao, çöküşü önlemek için rakibini satın alacağını söyledi. Ancak FTX defterlerini inceledikten sonra müşteri fonlarını yanlış kullanmasına işaret ederek anlaşmadan çekildiğini duyurdu.

- Yatırımcılar bunun ardından kaçmaya başladı. FTX’in hesaplarından üç gün içinde tahmini 6 milyar dolar (yaklaşık 110 milyar TL) çekildi. Bloomberg servet endeksine göre, SBF’nin net serveti, bir gecede 16 milyar dolardan 980 milyon doların altına düştü.

TWITTER’DAN ÖZÜR

Geçen perşembe SBF, “Üzgünüm. En büyük şey bu. Berbat ettim ve daha iyisini yapmalıydım” diyerek Twitter hesabından özür mesajı yayınladı. Ertesi gün FTX Trading ve Alameda , Delaware mahkemelerinde iflas başvurusu yaptı ve SBF CEO’luk görevinden istifa etti. Bitcoin’in değeri, iki senelik rekor seviyeye gerilerken, çok sayıda kişi yaşananların perde arkasını merak ediyor.

Dünyanın konuştuğu kripto kralı

KIZ ARKADAŞINI SUÇLUYOR

AMERİKAN Fox televizyonuna konuşan Bankman-Fried, iflastan eski kız arkadaşı Caroline Ellison’ın başında olduğu Alameda şirketini suçladı. Girişimci, “FTX teknik olarak onların parasıyla kumar oynamıyordu, parayı Alameda’ya ödünç verdi, bu şirket de parayla kumar oynadı ve kaybetti” dedi.

Sources


Article information

Author: Chase Kelly

Last Updated: 1704519241

Views: 48598

Rating: 4.1 / 5 (119 voted)

Reviews: 81% of readers found this page helpful

Author information

Name: Chase Kelly

Birthday: 1952-07-13

Address: 721 Patrick Shore, Mcdonaldside, KY 19654

Phone: +3991821087385951

Job: Article Writer

Hobby: Painting, Puzzle Solving, Graphic Design, Tennis, Wine Tasting, Baking, Running

Introduction: My name is Chase Kelly, I am a enterprising, dazzling, sincere, treasured, receptive, daring, steadfast person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.